>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
dadlink
آفلاین

ارسال‌ها :1
عضويت: 3 /10 /1402
طلاق یک طرفه چقدر طول میکشد؟

طلاق‌های یک طرفه وقتی انجام می‌شود که یکی از زوجین دیگر نتواند به زندگی با طرف مقابل ادامه دهد و زن و مرد برای طلاق و جدایی به توافق نرسیده باشند. در این شرایط زن یا مرد می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را داشته باشد؛ و دادگاه طبق قوانین و مقرراتی که برای این نوع طلاق‌ها تعیین شده حق و حقوق طرفین را مشخص کرده و سپس حکم طلاق را صادر می‌کند.
در این مطلب دادنیک نکاتی که برای طلاق یک طرفه مرد یا زن باید بدانید را ارائه کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قوانین این نوع طلاق‌ها می‌توانید از طریق واتساپ با وکلای حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.
تصویر: https://dadnik.com/wp-content/uploads/2022/08/%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82-%DB%8C%DA%A9-%D8%B7%D8%B1%D9%81%D9%87.webp
انواع طلاق یک طرفه
طلاق یک طرفه دو نوع دارد و درخواست طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن مطرح می‌شود. در ادامه نحوه ارائه این درخواست‌ها و مراحل آن توسط دادنیک مورد بررسی قرار گرفته است.

طلاق از طرف مرد (زوج)
در گذشته طلاق یک طرفه از طرف مرد بدون هیچ قید و شرط خاصی و به سرعت اجرا می‌شد. برای ثبت این طلاق فقط لازم بود که مرد حقوق مالی زن را بپردازد و به همراه دو شاهد به محضر مراجعه کند، سپس می‌توانست به راحتی همسرش را طلاق دهد. با توجه به اینکه در شرایط طلاق از طرف مرد دادگاه و مرجع قضایی نقش خاصی را نداشتند، امکان فرجام‌خواهی توسط زن وجود نداشت و زوجه نمی‌توانست از این طلاق پیشگیری کند. همچنین به دلیل اینکه کوچک‌ترین اختلاف‌ها منجر به طلاق یک طرفه مرد می‌شد و رجوع از طلاق زیاد بود، قانون طلاق یک طرفه مرد اصلاح شد.
بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، مرد برای درخواست طلاق باید به دادگاه مراجعه کند؛ و مراحلی که برای طلاق یک طرفه مرد در نظر گرفته شده را مطابق شرایط تعیین شده توسط قانون حمایت خانواده طی کند. پس از آن در صورت مورد تایید بودن طلاق یک طرفه مرد، دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.
در این قانون همچنان حق طلاق با مرد است، اما مرد باید گواهی عدم سازش ارائه کند و حقوق مالی زن را به طور کامل بپردازد تا بتواند او را طلاق دهد.

مراحل طلاق از طرف مرد
پیش تر در مقاله مراحل طلاق از طرف مرد به طور کامل در این باره توضیح دادیم. اما به صورت کلی برای طلاق از طرف مرد باید این مراحل انجام شود:

  • درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش از دفتر خدمات قضایی

  • تنظیم دادخواست طلاق و ارائه آن به همراه گواهی عدم سازش به دادگاه

  • پرداخت حق و حقوق زن از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و نحله

  • دریافت گواهی عدم امکان سازش از دادگاه

  • مراجعه به دفاتر ازدواج و طلاق و جاری کردن صیغه طلاق


معایب طلاق از طرف مرد
اگرچه حق طلاق با مرد است، اما طلاق یک طرفه مرد با معایبی همراه خواهد بود. معایب طلاق از طرف مرد عبارتند از:

  • پرداخت حق و حقوق مالی زن به طور کامل

  • پرداخت نفقه زن در دوران عده طلاق

  • پرداخت نفقه به زن در صورت بارداری تا زمان زایمان

  • در صورت امضای شرط تصنیف اموال نیمی از اموالی که مرد بعد عقد به دست آورده به زن تعلق می‌گیرد.


طلاق از طرف زن
طلاق یک طرفه از طرف زن پیچیده‌تر است. چون حق طلاق در ایران با مرد است و زن باید دلیل محکمه‌پسندی برای طلاق از همسرش به دادگاه ارائه کند. از جمله این دلایل می‌توان به شروط ۱۲ گانه ضمن عقد اشاره کرد. طبق این شروط اگر مرد به بیماری لاعلاج مبتلا باشد یا اعتیاد آسیب‌زننده داشته باشد، زن می‌تواند مدارک لازم برای طلاق از طرف زن را ارائه داده و درخواست طلاق را مطرح کند. در ادامه به موارد دیگری که زن می‌تواند مطابق آن‌ها درخواست طلاق یک طرفه را مطرح کند پرداخته‌ایم.دلایل طلاق یک طرفه از جانب زوجهدلایلی که زن می‌تواند بر اساس آن‌ها درخواست طلاق دهد و دادگاه حق را به زن می‌دهد عبارتند از:دارا بودن وکالت در طلاقاگر زن وکالت طلاق مطلق از طرف مرد داشته باشد می‌تواند هر زمان که بخواهد یک طرفه طلاق بگیرد و خودش را مطلقه کند. برای آشنایی بیش‌تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله “قانون حق طلاق زن” را مطالعه کنید.عدم پرداخت نفقه توسط مرداگر مرد از پرداخت نفقه به زن اجتناب کند یا توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد، زن می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را به دادگاه ارائه کند.عسر و حرج زوجهمواقعی که عسر و حرج زوجه مطرح شود که و زندگی برای زن با سختی و مشقت همراه باشد. در این شرایط، زن می‌تواند به طور یک طرفه از مرد طلاق بگیرد و دادگاه به درخواست طلاق از طرف زن رسیدگی می‌کند. از جمله موارد شامل عسر و حرج می‌توان به محکومیت قطعی زوج به حبس بیشتر از ۵ سال زندان یا اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا مشروبات الکلی اشاره کرد.غیبت زوج بیشتر از ۴ سالدر صورتی که مرد ۴ سال یا بیشتر مفقودالاثر باشد زن می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را به دادگاه ارائه کند.
مطابق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی، در صورتی که مرد توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد یا اینکه از پرداخت نفقه خودداری کند، زن می‌تواند به صورت یک طرفه از مرد طلاق بگیرد.

منبع: ​https://dadnik.com/unilateral-divorce/

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو
X بستن پنجره شارژ رایگان ایرانسل