>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
amirali96
آفلاین

ارسال‌ها :30
عضويت: 26 /12 /1396
گنبد هارونیه

گنبد هارونیه: استان خراسان، یکی از سرزمین های کهن ایران است که از دیرباز تاکنون شاهد حوادث و اتفاقات بسیاری در این منطقه بوده است. بزرگترین اتفاق این منطقه را می توان حضور امام رضا (ع) بیان کرد. امروزه بسیاری از مسافران و گردشگران به این منطقه سفر می کنند و پس از زیارت امام رضا (ع) سری به اماکن تاریخی و گردشگری مشهد می زنند. یکی از اماکن گردشگری مشهد که امروزه بسیار مورد توجه گردشگران تور مشهد واقع شده است، گنبد هارونیه می باشد.
گنبد هارونیه تاریخی ترین اثر باستانی شهر مشهد محسوب می شود.در واقع گنبد هارونیه، را افسانه ای ترین بنای تاریخی نیز می دانند، چرا که هنوز اطلاعات دقیقی از تاریخ ساخت و کاربری آن در دست نیست. برخی می گویند در گذشته این مکان زندان هارون الرشید بوده است و بسیاری از شیعیان به همراه امام موسی کاظم (ع) در این مکان زندانی بوده اند.
تصویر: https://arshinparvaz.com/wp-content/uploads/2018/10/%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%871.jpg
به دلیل این که اطلاعات دقیقی از تاریخ این مکان در دست نیست، این مکان به عنوان یکی از رمز آلود ترین بناهای تاریخی شناخته می شود و همین عمل باعث شده تا گردشگران زیادی را از هر گوشه کشور به این منطقه بکشاند.
گنبد هارونیه در فاصله 20 کیلومتری شمال شرقی مشهد قرار گرفته است. این گنبد به سبک معماری آذری بنا شده است و در واقع مرتفع ترین بنای قدیمی در شهرک تاریخی توس محسوب می شود. این بنا از آجر و ماسه و سنگ ساخته شده است. چیزی که درباره این بنا وجود دارد، این است که به علت شباهت اسمی این بنا آن را به هارون الرشید نسبت می دهند. در صورتی که حقیقت چیز دیگری است و هارون الرشید زمانی که در سال 193 هجری به ترکستان سفر می کرد در راه درگذشت و هیچ وقت فرصتی برای ساختن این بنا پیدا نکرد.
معماری گنبد هارونیه:
بنای هارونیه تماما آجر است و سبک معماری آذری دارد. در این بنا یک گنبد وجود دارد که سقف را می پوشاند و بر روی آن از هیچ گونه کاشی کاری استفاده نشده است. در فضای داخلی این بنا، یک ایوان، 4 شاه نشین، گنبد خانه و سه اتاق فرعی وجو دارد که همگی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده می شود. در فضای بیرونی آن یک سنگ یادبود از امام محمد غزالی وجود دارد. در مقابل ایوان نیز یک باغچه مستطیلی شکل قرار دارد. البته گنبد هارونیه در کنار ویزگی های تاریخی اش؛ از نظر قدرت ایستایی در کف، گنبد، عظمت و قطر پابه ها نیز شاخش شده است.
نقشه کلی این بنا به صورت یک چهار گوش است و ابعاد آن به ترتیب ضلع شمالی 19.5 متر، ضلع جنوبی 20 متر، ضلع شرقی 28 متر و ضلع غربی 29 متر است که برخی از ویژگی های معماری های قرن هشتم هجری در آن دیده می شود. از ویژگی های این سازه می توان به خطوط عمودی وموازی که بر سطح بنا وجود دارد اشاره کرد. این خطوط برای بلند تر نشان داده شدن بنا استفاده شده است. از دیگر ویژگی های این بنای با شکوه می توان به طاق نماها، نورگیرها و فضای های پر و خالی اشاره کرد که در ساخت این بخش ها علاوه بر آجر، ملات ماسه و گچ نیز به کار رفته است و بخش هایی از آن ها با استفاده از مقرنس و کاربندی های گچی تزئین شده است.
تصویر: https://arshinparvaz.com/wp-content/uploads/2018/10/%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%87.jpg
گنبد هارونیه:
از شاخص ترین قسمت های این بنا، گنبد آن است که دهانه گنبد داخلی حدودا 11.30 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و ارتفاع 26 متری گنبد تا کف زمین باعث شده تا این بنا به اثری شگفت انگیز در معماری تبدیل شود. گنبد دارای دو پوسته است و بر روی سطح خارجی آن اثرهایی از تیغه آجری دیده می شود. رون آن طراحی بسیار ساده ای دارد و با مقرنس کاری هایی که گفته می شود مربوط به دوره تیموری است، تزیین شده است. ارتفاع گنبد کوچک قسمت شمالی 11 متر، طول و عرض گنبد 12.12 متر و ارتفاع کمرپوش از کف 9 متر حساب شده است.
وردودی گنبد هارونیه:
ورودی گنبد هارونیه در قسمت جنوبی آن قرار گرفته است و سر در بلندی که دارد باعث جذب گردشگران می شود. این سردر فاقد هر گونه کاشی کاری است و همه آن از آجر ساخته شده است. این ورودی شامل یک ایوان کفش کن است که دارای قوسی جناغی به ارتفاع 50/15 متر، عمق 3 و عرض 8 متر است. برای زیبایی و استحکام بنا در دو طرف آن دو جزر پهن با دو طاق نمای کشیده و بلند و یک حاشیه پهن افقی ایجاد شده است. هر کدام از این جزرها را با دو نیم ستون آجری به صورت محکم ساخته اند. البته در گذشته در این بنا، در قسمت های شرقی و غربی خود سه ورودی داشته است که امروزه مسدود شده اند و به صورت پنجره های مکعب به نظر می رسند.
تصویر: https://arshinparvaz.com/wp-content/uploads/2018/10/%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%872.jpg
امکانات گنبد هارونیه:
با توجه به این که عده ی زیادی از گردشگران از این بنای پر رمز و راز بازدید می کنند، امکانات مهمی برای آنها در نظر گرفته شده است. در این مجموعه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، آنتن دهی موبایل، اینترنت، وجود دارد. ایستگاه اتوبوس نیز درست رو به روی بنا قرار گرفته است. گردشگران برای صرف غذا می توانند به رستورانی که در مجموعه آرامگاه فردوسی در یک کیلومتری گنبد هارونیه قرار دارد بروند.
ورودی گنبد هارونیه برای ایرانیان 2500 و برای اتباع خارجی 15000 تومان می باشد.
جاذبه های نزدیک گنبد هارونیه:
اگر برای بازدید از گنبد هارونیه به این منطقه سفرکردید حتما سری هم به دو جاذبه مهم دیگر که در نزدیکی گنبد هارونیه قرار دارد بزنید. آرامگاه فردوسی یک کیلومتر و آرامگاه امام محمد غزالی در 3 کیلومتری گنبد هارونیه قرار دارند.
آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بزرگراه قوچان مشهد، سه راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه، نرسیده به آرامگاه فردوسی، گنبد هارونیه
tina
آفلاین


ارسال‌ها :17
عضويت: 16 /5 /1399
پاسخ 1 :
گنبد هارونیه
یک مجله آنلاین برخی از ویژگی ها را با یک وبلاگ و همچنین با روزنامه های آنلاین به اشتراک می گذارد ، اما معمولاً با توجه به رویکرد کنترل سرمقاله قابل تشخیص است. مجلات به طور معمول دارای ویراستار یا هیئت تحریریه هستند که ارسالی ها را بررسی می کنند و عملکرد کنترل کیفیت را انجام می دهند
تا اطمینان حاصل شود که کلیه مطالب انتظار ناشران (کسانی که در زمان تولید پول یا پول در تولید آن سرمایه گذاری می کنند) و خوانندگان را برآورده می کنند.
اکنون بسیاری از ناشران چاپ بزرگ ، از طریق خدمات مختلف آنلاین ، با هزینه ای ، تولید مثل دیجیتال از عناوین مجله چاپ خود را ارائه می دهند. این ارائه دهندگان خدمات همچنین به مجموعه خود از این محصولات با فرمت دیجیتال به عنوان مجلات آنلاین و گاه به عنوان مجلات دیجیتال اشاره می کنند.

مجله اینترنتی , ربسونا , مجله اینترنتی ربسونا , rebson a , www.rebsona.com, مجله ربسونا ,
سایت رسمی ربسونا , ربسون ا , مطلب جدید روز , مطالب مفید , مجله , https://rebsona.ir
پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 18:35

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو
X بستن پنجره شارژ رایگان ایرانسل